Uncategorized

Manapság hatalmas gyógyszerkészlettel rendelkezünk” – mondja Williams

Manapság hatalmas gyógyszerkészlettel rendelkezünk” – mondja Williams

6 módszer az asztmás inhalátor feljavítására

FOTÓLISTA

Kiegészítő és alternatív gyógyászat az asztmára

Egyes kiegészítő vagy alternatív terápiák segíthetnek az asztma kezelésében. Ide tartoznak a légzéstechnikák, a jóga, a meditáció, az akupunktúra, a koffein és az étrend-kiegészítők, például a D-vitamin. Arra is van bizonyíték, hogy bizonyos teák, mint például az édesgyökér, édeskömény, eukaliptusz, valamint a zöld és fekete tea jótékony hatással lehetnek a tüdőfunkciót, és jó lehet az asztmás betegek számára.

Egyéb kiegészítő és alternatív gyógyászati ​​megközelítések, amelyekről az asztma kezelésében jótékony hatást hirdettek, de még nincsenek szilárd tudományos bizonyítékok alátámasztására, többek között a himalájai sólámpák, az illóolajok és az akupresszúra.

KAPCSOLÓDÓ: Segíthet az almaecet az asztmában?

Ha szeretne néhány kiegészítő és alternatív terápiát kipróbálni az asztma kezelésére, először konzultáljon egészségügyi szolgáltatójával. Egyes kiegészítők kölcsönhatásba léphetnek a gyógyszerekkel vagy egészségügyi problémákat okozhatnak, és csak azért, mert valamit „természetesnek” hirdetnek, még nem jelenti azt, hogy biztonságos – tanácsolja a Nemzeti Kiegészítő és Integratív Egészségügyi Központ. Soha ne használjon kiegészítő terápiákat az orvosa által felírt hagyományos asztmakezelések helyettesítésére.

Amikor a kiegészítő gyógyászatról van szó: „Sok mindent nem tudunk” – mondja Williams. „Nincs jó minőségű információ, és sok mítosz vagy anekdota. ” Arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyógyszerekkel ellentétben az étrend-kiegészítők biztonságosságát és hatékonyságát az harmoniqhealth.com Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság nem vizsgálja felül, így előfordulhat, hogy egy termék nem tartalmazza azt, amit Ön szerint vásárol. “Nem tudjuk, hogy ez befolyásolhatja-e az asztma elleni gyógyszeres kezelést, vagy növelheti-e a gyógyszer potenciális toxicitását” – figyelmeztet Williams.

További információ az asztma kiegészítő terápiáiról

Segíthetnek az illóolajok az asztmában?

Hogyan használd fel tested nyomáspontjait az asztma enyhítésére

Segíthetnek a teák az asztmában?

Mit kell tudni a kurkuma asztma kezelésére való használatáról

Utazás asztmával

Testreszabhatja otthonát és munkahelyét, hogy minimalizálja azokat a kiváltó tényezőket, amelyek kiválthatják az asztmás tüneteit, de az utazás egy kicsit bonyolultabbá teheti a környezet beállítását az asztma kontrollálására. Függetlenül attól, hogy repülővel, vonattal vagy autóval utazik, ügyeljen arra, hogy az asztma elleni gyógyszerei kéznél legyenek, és ne legyenek olyan poggyászokba csomagolva, amelyek asztmás roham esetén hozzáférhetetlenek – tanácsolja Grayson. És mindenképpen vigyen magával plusz gyógyszert arra az esetre, ha kifogyna, vagy a szokásosnál többre lenne szüksége – javasolja az Amerikai Asthma and Allergy Foundation (AAFA). Ha porlasztót használ, ne felejtsen el hozni csatlakozókat (és adaptereket, ha külföldre utazik) és extra akkumulátorokat a hordozható modellekhez; és ne felejtsen el becsomagolni minden egyéb használt berendezést, például távtartókat és csúcsáramlásmérőket.

Ha a poratkák váltják ki az allergiát, érdemes lehet egy poratka-álló párna- és matrachuzatot hozni. Lépjen kapcsolatba az egészségbiztosítóval, hogy megtudja, milyen szolgáltatások vehetők igénybe az Ön úticélján, és vigye magával az összes vonatkozó orvosi feljegyzést, beleértve az asztma cselekvési tervét és az asztma történetét részletező áttekintést. „Még ha enyhe vagy jól kontrollált asztmája is van, legyen valami elképzelése arról, mit tenne vészhelyzetben” – mondja Grayson – és van némi elképzelése arról, hogy a költségek mekkora részét terhelheti.

Lehetséges, hogy az asztmája kontrollálható, de ha utazik, és zárt helyen tartózkodik betegekkel, megnő a megfázás vagy más olyan betegség kockázata, amely súlyosbíthatja az asztmáját – jegyzi meg Williams.

Ezenkívül, ha túrázást vagy egyéb fizikai tevékenységet tervez, amelyben általában nem vesz részt az utazás során, feltétlenül beszéljen egészségügyi szolgáltatójával az esetleges óvintézkedésekről. Az AAFA olyan szolgáltatások használatát javasolja, mint az AccuWeather. com és Pollen. com, hogy ellenőrizze úticéljának pollen- és időjárás-előrejelzését.

Orvosok keresése asztmára

Az, hogy az Ön asztmakezelő csapatában mely egészségügyi szakemberek tartoznak, olyan tényezőktől függhetnek, mint például, hogy milyen fedezetet nyújt a biztosítás, és milyen szolgáltatások állnak rendelkezésre az Ön lakóhelyén. Asztma súlyosságától, egyéni szükségleteitől és attól függően, hogy mihez férhet hozzá, az asztmagondozó csapata a következő szakértőket tartalmazhatja:

Alapellátó orvos Allergológus-immunológus Pulmonológus Fül-orr-gégész Ápolónővér Tüdőrehabilitációs szakemberGyógyszerész Gyakorlófiziológus Mentálhigiénés szolgáltatóTovább az asztmás orvosokról

Asztmás szakemberre van szüksége?

Tudj meg többet

Alapellátó orvos

Az alapellátásban dolgozó orvos gyakran az első egészségügyi szakember, aki asztmát diagnosztizál egy betegnél. Még az is lehet, hogy ők kezelik a beteg asztmáját, de ha az állapot súlyos, vagy ha a kezelés nem hatékony a tünetek kezelésében, az alapellátásban dolgozó orvos asztmás szakorvoshoz, például allergológus-immunológushoz vagy tüdőgyógyász.

Allergológus-immunológus

Az allergológus-immunológus a pulmonológushoz hasonlóan asztmás szakember, aki segíthet Önnek jobban kezelni állapotát. Mivel az asztmában szenvedők is gyakran allergiásak, az allergológus-immunológus azonosítani tudja az asztmát és az allergiát kiváltó tényezőket, valamint allergia- és légzési teszteket végezhet az asztma okának feltárására.

Pulmonológus

A pulmonológusok olyan orvosok, akik speciálisan képzettek a légzőrendszer kezelésében, és egyes pulmonológusok speciális állapotokra összpontosítanak, mint például az asztma vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD).

Fül-orr-gégész

A fül-orr-gégész, más néven fül-orr-gégész vagy fül-orr-gégész, egy asztma-egészségügyi csapat tagja lehet, mivel az asztma gyakran összefügg a krónikus sinusfertőzésekkel.

Gyakorló ápolónő

A gyakorló ápolónő egy magasan képzett nővér, aki segíthet felvenni az Ön teljes kórtörténetét, fizikális vizsgálatot végez, valamint bizonyos diagnosztikai eljárásokat és vizsgálatokat végez. Ezek a szakemberek segíthetnek az asztmában szenvedőknek megismerni a tüneteik kezelésének legjobb gyakorlatait, és megválaszolni az asztma kezelésével kapcsolatos kérdéseket.

Tüdőrehabilitációs terapeuta

Ha az asztmája elég súlyos ahhoz, hogy megzavarja a napi tevékenységeket, például a testmozgást vagy az alvást, orvosa javasolhatja, hogy keressen fel egy tüdőrehabilitációs terapeutát, aki segít például a tünetek ellenőrzésének javításában és a megfelelő légzési technikák elsajátításában. „A tüdőrehabilitációs terapeuták általában olyan súlyos asztmában vagy COPD-ben szenvedőknek segítenek, akik nem tudnak fizikai tevékenységet végezni” – mondja Williams.

Gyógyszerész

A gyógyszerész válaszolhat az asztma elleni gyógyszerekkel kapcsolatos kérdésekre, és felvilágosítást adhat a mellékhatásokról, a gyógyszerkölcsönhatásokról és egyéb hasznos információkról, amelyek elősegítik az asztma elleni gyógyszere hatékony működését.

Gyakorló fiziológus

Egy gyakorlatfiziológus mérheti a tüdő fizikai aktivitásra adott válaszát, és segíthet edzés- és fitneszprogram kidolgozásában az EIB-ben szenvedők számára, amelyek légszomjat, köhögést, zihálást vagy egyéb asztmás tüneteket okoznak edzés közben. “A legtöbb asztmában szenvedő embernek nincs szüksége gyakorlatfiziológusra, de hasznosak lehetnek azoknak az embereknek, akiknek a testmozgás által kiváltott asztmája súlyos, vagy akiknél a hagyományos terápiák nem működnek” – mondja Williams. „Segíthetnek az asztmás sportolókon is. ”

Mentálhigiénés szolgáltató

Az AAFA szerint a krónikus betegséggel való együttélés bizonyos kihívásokat jelenthet mind a betegek, mind a szeretteik számára, és ez alól az asztma sem kivétel. A terapeutával vagy más mentális egészségügyi szolgáltatóval való beszélgetés hasznos lehet az asztma kezelésében, mivel a stressz hozzájárulhat az asztma fellángolásához, valamint az általános érzelmi és mentális egészséghez (erről bővebben lentebb).

Az Ön lelki egészsége és asztma

Az asztma nagymértékben befolyásolhatja mentális és érzelmi egészségét, és fordítva: Mentális és érzelmi egészsége hatással lehet az asztmára. Az AAFA szerint bizonyíték van arra, hogy az olyan érzelmek, mint a harag, a félelem, az izgalom és a nevetés asztma fellángolását válthatják ki, valószínűleg azért, mert a légzése megváltozik, amikor erős érzelmeket tapasztal. A szorongás és a stressz összefüggésbe hozható az asztma rossz kontrolljával is.

A stressz és az asztma kezelése

A stressz és a szorongás asztmás tüneteket válthat ki, a kontrollálatlan asztma pedig (érthetően) növelheti a stresszt és a szorongást. A stressz terápiával, légzési gyakorlatokkal és más relaxációs technikákkal történő kezelésével az asztmás betegek csökkenthetik a stressz által kiváltott asztmás roham vagy epizód kockázatát. A tanulmányok azt mutatják, hogy az AAFA szerint a tudatos légzés és megfigyelés csökkentheti a stresszt és javíthatja az általános egészséget.

További információ a stressz kezeléséről

Stresszkezelési készségek, amelyek segíthetnek megbirkózni

Miért az edzés és az alvás a legjobb védekezés a stressz ellen?

A hála, a tudatosság és az újrakeretezés segíthet megvédeni a stressztől

Hogyan függ össze a stressz és az étrended

Hangulati zavarok (mint például a depresszió és a szorongás) és az asztma kezelése

A kutatások azt mutatják, hogy a depresszió és a szorongás is olyan szövődmények, amelyek a kontrollálatlan asztma következtében alakulhatnak ki. Az Allergy and Asthma Proceedings folyóirat 2017. május-júniusi számában megjelent koreai tanulmány szerint az asztmában szenvedőknél majdnem kétszer nagyobb volt a depresszió kialakulásának esélye, mint azoknál, akiknek nem volt asztmájuk.

„A stressz súlyosbíthatja az asztmát” – jegyzi meg Grayson. Ha stressz, szorongás vagy bármilyen érzelmi aggály zavarja életét vagy kapcsolatait, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy érdemes lenne-e mentálhigiénés szakemberhez fordulni. A mentális egészségügyi problémák, mint például a depresszió vagy a szorongás, szintén megzavarhatják az asztma elleni gyógyszeres kezelést és a kezelési terv betartását, teszi hozzá Grayson. Ezeket a problémákat kezelni kell, hogy az asztma jobban kezelhető legyen.

Mi az a rugalmasság?

Útmutató az élet kihívásaival, csapásaival és válságaival való szembenézéshez.

Útmutató

Hogyan befolyásolhatja az asztma a kapcsolatait

Egyes embereknél az asztma (különösen kontrollálatlan és súlyos esetek) hatással lehet a kapcsolatokra. Az AAFA által 2018-ban közzétett „My Life With Asthma” nevű felmérés eredményei feltárták, hogy az asztma nemcsak a beteget érinti, hanem – nem meglepő módon – negatív hatással lehet az illető családjára, gondozóira és munkatársaira is. A felmérés kimutatta, hogy a súlyos és kontrollálatlan asztmában szenvedők 64 százaléka számolt be arról, hogy az állapot befolyásolta családi kapcsolataikat, és 55 százalékuk azt mondta, hogy ez negatívan befolyásolta kapcsolataikat jelentős másokkal és barátokkal.

Romantikus kapcsolatok és szexuális élet asztmával

Az Asthma UK, az asztmás rohamok megállításán és az asztmakutatást finanszírozó nonprofit szervezet 2017-es felmérésében az 544 válaszadó 68 százaléka számolt be arról, hogy szexuális életét közvetlenül befolyásolta az asztma. A válaszadók 73 százaléka szégyellte magát az inhalátor használata miatt egy romantikus éjszakán, és csaknem felük (46 százalék) elismerte, hogy szexuálisan magabiztosabb lett volna, ha nem szenved asztmától.

KAPCSOLÓDÓ: Egészséges szex: A végső útmutató

A European Respiratory Journalban 2017-ben megjelent tanulmányban kilenc súlyos asztmában szenvedő embernél vizsgálták az állapot intimitásra és kapcsolatokra gyakorolt ​​hatását. Valamennyi beteg azt mondta, hogy az asztma hatással volt személyes kapcsolataikra. Negatív önképükről és kevésbé kívánatosakról számoltak be a nekik felírt kortikoszteroidok miatt; félelmet tapasztalni attól, hogy tehernek tekintik; vagy nehezen alkalmazkodnak a gondozójukként eljáró partnerükhöz. Néhányan azt is kifejezték, hogy nemkívánatosak vagy bűnösnek érzik magukat, amiért képtelenek romantikusnak érezni magukat vagy szexuálisan fellépni.

Egyes asztmás emberek azt tapasztalhatják, hogy kapcsolataikat befolyásolják gyógyszereik mellékhatásai, mint például a súlygyarapodás vagy az alvászavarok – amelyek viszont befolyásolhatják az önbecsülést vagy a mentális és érzelmi egészséget – mondja Williams. Ha mellékhatásokat vagy bármilyen más olyan problémát tapasztal, amely hatással van kapcsolataira, beszéljen orvosával az alternatív megközelítésekről, mondja. „Néha életstílus-módosításra vagy gyógyszeres kezelésre lehet szükség. Manapság hatalmas gyógyszerkészlettel rendelkezünk” – mondja Williams.

KAPCSOLÓDÓ: Az asztma árt a szexuális életének?

Családtervezés asztmával

Ha családalapítást tervez, a legfontosabb dolog, amit észben kell tartani, az az, hogy a terhesség alatt kontrollálni kell az asztmáját, mondja Williams. “A nők körülbelül egyharmada azt mondja, hogy az asztmája rosszabbodik, egyharmada azt mondja, hogy javul, és egyharmada szerint ez ugyanaz” – mondja Williams. (Ezeket a statisztikákat az AAFA is közölte.)

Ha egy terhes nő asztmáját nem kontrollálják, az csökkentheti az oxigén mennyiségét a nő vérében. És mivel a magzatnak állandó oxigénellátásra van szüksége a normális növekedéshez és fejlődéshez (amit az anya véréből kap), az AAFA szerint elengedhetetlen, hogy a várandós anya asztmáját kezeljék.

“Néhány nő attól tarthat, hogy a terhesség alatti gyógyszeres kezelés károsíthatja a babát” – mondja Williams. „A legtöbb tanulmány azonban azt mutatja, hogy sok asztma elleni gyógyszer biztonságos terhesség és szoptatás alatt. Beszéljen orvosával, ha aggályai vannak.

Az asztma kezelése terhesség alatt: Amit tudnia kell

Hogyan védje meg egészségét és babája egészségét.

Funkció

Gyógyszerek és gyógyszerek asztma kezelésére

Mindenkinek, aki asztmában szenved, egyedi igényei és szempontjai vannak. Az asztma kezelése magában foglalhatja a megelőző gyógyszerek szedését, bizonyos típusú inhalátor használatát, ha fellángolást tapasztal, és életmódbeli változtatásokat. Kezelőorvosa segíteni fog egy speciális asztmakezelési terv kidolgozásában, amely megfelel az Ön életmódjának és speciális igényeinek.

Az asztma elleni gyógyszerek általában két típusba sorolhatók: gyors enyhítő és hosszú távú kontroll gyógyszerek.

A gyorsan ható gyógyszerek enyhítik az asztmás tüneteket, amikor azok előfordulnak; ezek a következő lehetőségeket tartalmazzák:

A rövid hatású béta2-agonisták az albuterolt (Proventil, ProAir, Ventolin), a levalbuterolt (Xopenex), a terbutalint és más anyagokat belélegezzük, hogy gyorsan csökkentsék a légutak nyálkahártyájának duzzadását, és ellazuljanak a simaizmok a légzés megkönnyítése érdekében. Antikolinerg szerek Ebbe a kategóriába tartozik az ipratropium (Atrovent, Atrovent). Az antikolinerg szerek megnyitják a légutakat azáltal, hogy ellazítják a légutak körüli simaizmokat, és csökkentik a nyálkatermelést is. Lassabban fejtik ki hatásukat, mint a rövid hatású béta2-agonisták. Kombinált gyorscsillapító gyógyszerek, amelyek antikolinerg és rövid hatású béta2-agonistát is tartalmaznak, és az AAFA szerint inhalátorként vagy porlasztóként is kaphatók. Bővebben az asztmáról

Melyik „Step-Up” asztmakezelés teljesít a legjobban az afro-amerikai gyerekeket

Tudj meg többet

A hosszú távú kontroll gyógyszerek, amelyeket naponta kell bevennie inhalátoron keresztül vagy tabletta formájában, csökkentik a légutak gyulladását, és kevésbé érzékenyek a kiváltókra. Néhány hosszú távú asztma elleni gyógyszer a következő fajtákat tartalmazza:

Inhalációs kortikoszteroidok Ezek megelőzik és csökkentik a légúti duzzanatot és a nyálkaképződést a tüdőben. Inhalációs, hosszan tartó béta-agonisták A légutak megnyitása az adott terület körüli simaizomzat ellazításával, az inhalációs, hosszú hatású béta-agonistákat mindig inhalációs kortikoszteroiddal kombinálva kell bevenni. Biológia Élő szervezetekből (például baktériumokból vagy egerekből) kivont sejtekből készült felvételeket vagy infúziókat néhány hetente adják be.