Uncategorized

Co vědět o syndromu Miller Fisher

Co vědět o syndromu Miller Fisher

Miller Fisher Syndrom, známý také jako Fisherův syndrom, je neurologická porucha charakterizovaná náhlou slabostí v obličeji, ztrátou reflexů a špatnou koordinací.

Miller Fisher Syndrom (MFS) je vzácný, autoimunitní nervový stav. Jedná se o menší formu syndromu Guillain-Barré.

MFS je neurologický stav náhlého nástupu, který způsobuje problémy s periferním nervovým systémem, včetně:

  • Koordinace a rovnováhy
  • Ztráta reflexů
  • Obličej droopiness
  • Problémy s kontrolou víček

MFS často sleduje virovou nemoc, tolik lidí zažívá příznaky chladné, mono, průjem, nebo jiná onemocnění předtím, než se objeví MFS. Oba jsou považovány za autoimunitní podmínky, které se vyvíjejí, když imunitní systém útočí na nervový systém. Závažnější formy tohoto syndromu mohou ztěžovat dýchání. Odhaduje se, že 5 až 10 procent lidí s GBS vyvíjí respirační ochrnutí, která vyžaduje použití dýchací trubice nebo ventilátoru.

MFS má obvykle dobrý výhled a většina lidí se začíná zotavovat do 2 až 4 týdnů. Někteří lidé však mají trvalé účinky a mohou nastat relapsy.

Alternativně mohou příznaky MFS signalizovat začátek GBS. Protože GBS může způsobit problémy s dýcháním, lékaři mohou hospitalizovat lidi se symptomy MFS. Guillain-Barré Syndrom ovlivňuje pouze 1 ze 100 https://recenzeproduktu.top/ 000 lidí. MFS tvoří pouze 1-5 procent těchto případů v západních zemích, ale více na Tchaj-wanu a Japonsku.

Protože MFS je tak vzácný stav, může být někdy náročné na diagnostiku. Osoba, která si myslí, že má některou z těchto podmínek, možná bude muset navštívit specialistu. Tři primární příznaky MF jsou:

  • Ztráta kontroly pohybů těla, včetně slabosti nebo nekontrolovaných pohybů
  • Ztráta reflexů, zejména v kolenou a kotnících
  • Slabost ve tváři, včetně poklesu obličeje, obtížnosti udržovat oči otevřené a rozmazané vidění

Pro většinu lidí začínají příznaky v očích. Mnoho lidí s MFS se snaží chodit a může se brousit nebo chodit velmi pomalu. Někteří lidé zažívají jiné neurologické příznaky, jako je močení obtížnosti.

Protože MFS je způsobeno GBS a může postupovat do GBS, léčba obou podmínek je identická. Možnosti léčby pro MFS. První zahrnuje injekci proteinů nazývaných imunoglobuliny do žil (IV). Alternativním přístupem je proces nazývaný výměna plazmy, což je postup k čištění krve. Výměna plazmy může trvat několik hodin a je to obtížnější postup než imunoglobulinová terapie, takže většina lékařů dává přednost IV léčbě imunoglobulinovými proteiny. Lidé, kteří se vyvíjejí GBS, možná budou muset použít ventilátor nebo monitor srdce a pravděpodobně budou vyžadovat neustálé monitorování v nemocnici.

léčba neléčí stav, ale místo toho může zkrátit čas na zotavení. Podpůrná léčba může také zabránit závažným komplikacím GBS. Většina lidí se zotavuje z MFS a studie z roku 2007 naznačuje, že léčba dělá malý nebo žádný rozdíl. Mezi těmi, kteří měli IV léčbu, výměnou plazmy a bez léčby, však byl malý rozdíl v době zotavení. Studie dospěla k závěru, že ani imunoglobulinová terapie ani výměna plazmy neovlivnila celkové výsledky. až 4 týdny poté, co si poprvé všimnou příznaků. Úplné zotavení trvá déle, i když většina lidí se dobře uzdraví do 6 měsíců. Méně než 3 procenta lidí s MFS zažívá relaps měsíce nebo roky později. Odhaduje se, že 30 procent lidí s GBS stále zažívá slabost o 3 roky později. Nervy jsou chráněny látkou zvanou myelin, a když je myelin poškozen, nervy nemohou fungovat normálně. Tento proces se nazývá demyelinace. Tato protilátka způsobuje poškození periferních nervů, ovlivňující oči, svaly a někdy i močový měchýř. Ačkoli infekce obvykle způsobuje MFS, není jasné, proč někteří lidé tento syndrom rozvíjejí, a jiní ne. Obvykle diagnostikujte GBS nebo MFS na základě fyzického vyšetření a hodnocení příznaků, které člověk projevuje, a jak rychle se příznaky objevily. Mohou to být lékařské mimořádné události, jako je mrtvice nebo poranění mozku. Lékaři mohou provádět zobrazovací skenování v mozku, aby otestovali tyto podmínky, a mohou se také zeptat na nedávné nemoci, lékařskou anamnézu a životní styl. je obvykle přítomen u lidí s MFS nebo GBS. Nervový test zvaný test rychlosti nervového vedení nebo páteřní kohoutek, který odstraní malý kousek mozkové tekutiny, může také pomoci diagnóze. bez léčby. Ti, kteří se vyvíjejí GBS, se však mohou vyvinout závažné nebo dokonce život ohrožující komplikace. Osoba, která si myslí, že by mohla mít MFS, by neměla sama diagnostikovat nebo předpokládat, že příznaky zmizí samy o sobě. , je nezbytné hledat komplexní testování od lékaře, který chápe neurologické zdraví.

hlásí všechny příznaky lékaři, zejména těm, které naznačují neurologické problémy. Potíže s dýcháním by se mělo vždy považovat za lékařskou pohotovost, takže lidé, kteří zažívají slabost nebo otupělost a potíže s dýcháním, by měli jít do pohotovostní místnosti. stav. Lékaři zatím nechápou, proč někteří lidé vyvíjejí MF po nemoci, ale většina lidí ne. Lepší pochopte tento záhadný syndrom. Zprávy dnes mají přísné pokyny pro získávání zdrojů a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .